Skip to content

8 Third StBarnegat, NJ 08005

Built 1988

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block107
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage3,898
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
29%
Improvement Value:$315,700
71%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,899+2.3%
2024$12,608+3.9%
2023$12,135+0.5%
2022$12,078+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 15411, Page 1026

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4522, Page 550