Skip to content

16 Second StBarnegat, NJ 08005

Vacant Land

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block108
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,411+2.3%
2024$2,358+3.8%
2023$2,271+0.5%
2022$2,261+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 19421, Page 1599Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 18295, Page 369Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 12992, Page 185