Skip to content

103 Highland DrManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Price
$102,900
Last Sale Date
Jul 29, 1991

Property Information

Block110
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,920
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
46%
Improvement Value:$122,800
54%
Total Assessment$226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,737+2.3%
2024$6,588+3.8%
2023$6,345+0.5%
2022$6,316+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$102,900
DeedBook 4920, Page 864

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4584, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1973