Skip to content

4 Herkimer CtBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 14, 2004

Property Information

Block111.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/23
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,366
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
32%
Improvement Value:$191,100
68%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+1.9%
2024$8,212+3.8%
2023$7,910+0.5%
2022$7,873+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12021, Page 933

Property Sale

Sale
$147,450
DeedBook 5499, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1997