Skip to content

6 Herkimer CtBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block111.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,270
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
31%
Improvement Value:$200,900
69%
Total Assessment$291,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,669+2.3%
2024$8,477+3.8%
2023$8,165+0.5%
2022$8,127+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 17181, Page 601Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 13373, Page 927

Property Sale

Sale
$195,765
DeedBook 10848, Page 1950

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 5537, Page 323