Skip to content

3 Herkimer CtBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block111.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,724
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
28%
Improvement Value:$239,100
72%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,821+2.3%
2024$9,603+3.8%
2023$9,250+0.5%
2022$9,208+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,724DeedBook 18158, Page 738Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 16231, Page 1929Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12835, Page 536

Property Sale

Sale
$160,085
DeedBook 5431, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1996