Skip to content

5 Herkimer CtBarnegat, NJ 08005

Built 1996

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block111.05
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,378
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
30%
Improvement Value:$210,600
70%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,958+2.3%
2024$8,759+3.8%
2023$8,437+0.5%
2022$8,398+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,378DeedBook 18207, Page 823Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,378DeedBook 16865, Page 1251Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 13601, Page 25

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 12747, Page 269

Property Sale

Sale
$152,325
DeedBook 5422, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1996