Skip to content

15 Herkimer CtBarnegat, NJ 08005

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block111.05
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage2,390
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
30%
Improvement Value:$211,000
70%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+2.3%
2024$8,777+3.8%
2023$8,454+0.5%
2022$8,415+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$277,500

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 15717, Page 469Recorded12/27/2013

Property Sale

Sale
$144,150
DeedBook 5445, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1997