Skip to content

66 Butler DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block113.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,917
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$225,500
74%
Total Assessment$305,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,845+2.3%
2024$8,643+0.9%
2023$8,566+0.5%
2022$8,527+287.6%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,917DeedBook 18429, Page 1108Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 18008, Page 1Recorded8/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020