Skip to content

60 Butler DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block113.06
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,103
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$197,700
71%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+2.3%
2024$8,084+3.8%
2023$7,787+0.5%
2022$7,751+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,103DeedBook 20019, Page 318Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,103DeedBook 17219, Page 1981Recorded8/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018