Skip to content

48 Butler DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$352,762
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block113.06
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,992
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$192,200
71%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,853+3.8%
2024$7,566+3.9%
2023$7,279+0.5%
2022$7,244-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$352,762

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 17207, Page 567Recorded8/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018