Skip to content

42 Butler DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block113.06
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,880
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$190,000
70%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,038+3.7%
2024$7,752+3.8%
2023$7,467+0.5%
2022$7,432+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,880DeedBook 20002, Page 549Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft1,880DeedBook 17575, Page 214Recorded8/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019