Skip to content

5 Biddeford CtBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$459,490
Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block113.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,937
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$257,900
76%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,059+2.3%
2024$9,836+3.8%
2023$9,475+0.5%
2022$9,431+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$459,490

From:

To:

Sq Ft2,937DeedBook 17054, Page 1163Recorded3/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018