Skip to content

30 Butler DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block113.06
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,628
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$235,600
75%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+2.3%
2024$9,187+3.8%
2023$8,849+0.5%
2022$8,808+300.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 17670, Page 418Recorded11/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019