Skip to content

17 Carlton CtBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$387,600
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block113.06
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,016
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$195,900
71%
Total Assessment$275,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,214+2.3%
2024$8,031+3.8%
2023$7,736+0.5%
2022$7,700+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$387,600
Sq Ft2,016DeedBook 17602, Page 59Recorded9/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019