Skip to content

2 Carlton CtBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Owner
---
Last Sale Price
$659,900
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block113.06
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,968
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$251,400
76%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,866+2.3%
2024$9,647+4.0%
2023$9,276+8.4%
2022$8,560+289.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$659,900
Sq Ft1,968DeedBook 20070, Page 311Recorded7/15/2025

Property Sale

Sale
$369,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 17978, Page 975Recorded7/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020