Skip to content

121 Edenton DrBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block113.06
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,248
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$205,600
72%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,502+2.3%
2024$8,314+3.8%
2023$8,008+1.1%
2022$7,918+259.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 17979, Page 1575Recorded7/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020