Skip to content

125 Edenton DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block113.06
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2247
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,247
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$209,000
72%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+2.3%
2024$8,413+5.8%
2023$7,949+0.5%
2022$7,913+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$387,975

From:

To:

Sq Ft2,247DeedBook 17994, Page 1017Recorded8/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020