Skip to content

129 Edenton DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$414,900
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block113.06
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,511
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$231,800
74%
Total Assessment$311,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,282+2.3%
2024$9,077+3.8%
2023$8,743+1.1%
2022$8,644+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$414,900

From:

To:

Sq Ft2,511DeedBook 18124, Page 511Recorded10/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020