Skip to content

11 Birmingham DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$472,325
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block113.06
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,055
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
23%
Improvement Value:$267,600
77%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,348+2.3%
2024$10,119+4.4%
2023$9,693+334.1%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$472,325
DeedBook 18444, Page 293Recorded4/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021