Skip to content

25 Birmingham DrBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$496,925
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block113.06
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,055
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
23%
Improvement Value:$267,300
77%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,339+2.3%
2024$10,110+4.4%
2023$9,688+333.9%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$496,925
Sq Ft3,055DeedBook 18607, Page 303Recorded7/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021