Skip to content

171 Edenton DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2022

Last Sale Price
$569,025
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block113.06
Lot89
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,648
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$238,200
75%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,473+2.3%
2024$9,263+312.9%
2023$2,243+0.5%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$569,025
Sq Ft2,648DeedBook 19111, Page 437Recorded7/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022