Skip to content

2 Chesterton CourtBarnegat, NJ 08005

Built 2022

Last Sale Price
$663,850
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block113.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
23%
Improvement Value:$265,300
77%
Total Assessment$345,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,280+1.7%
2024$10,107+350.6%
2023$2,243+0.5%
2022$2,233+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$663,850
DeedBook 19243, Page 390Recorded12/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022