Skip to content

1 Chesterton CtBarnegat, NJ 08005

Built 2022

Last Sale Price
$567,890
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block113.07
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,058
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$194,300
71%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,166+2.3%
2024$7,985+256.0%
2023$2,243+0.5%
2022$2,233+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$567,890
Sq Ft2,058DeedBook 19188, Page 1475Recorded10/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022