Skip to content

53 Butler DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2018

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Oct 8, 2018

Property Information

Block113.07
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,992
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$196,300
71%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,225+2.3%
2024$8,043+5.9%
2023$7,593+0.5%
2022$7,558+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

DeedBook 17270, Page 1829Recorded10/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018