Skip to content

23 Butler DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block113.07
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,836
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$186,600
70%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,937+2.3%
2024$7,761+3.8%
2023$7,475+0.5%
2022$7,441+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
Sq Ft1,836DeedBook 17588, Page 366Recorded8/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019