Skip to content

17 Butler DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$437,950
Last Sale Date
Nov 6, 2019

Property Information

Block113.07
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,096
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$232,700
74%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,309+2.3%
2024$9,103+3.8%
2023$8,768+0.5%
2022$8,727+296.7%
Property History

Property Sale

Sale
$437,950
DeedBook 17711, Page 895Recorded12/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019