Skip to content

2 Hampshire CtBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$376,762
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block113.07
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,016
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$194,800
71%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,181+2.3%
2024$7,999+3.8%
2023$7,705+0.5%
2022$7,670+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$376,762
Sq Ft2,016DeedBook 17552, Page 1883Recorded7/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019