Skip to content

5 Hampshire CtBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block113.07
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,094
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$233,600
74%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,336+2.3%
2024$9,129+3.8%
2023$8,793+0.5%
2022$8,753+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$422,975

From:

To:

DeedBook 17360, Page 991Recorded1/17/2019