Skip to content

115 Edenton DrBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block113.07
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,493
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$229,600
74%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,217+2.3%
2024$9,012+3.8%
2023$8,681+0.5%
2022$8,641+292.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,493DeedBook 20305, Page 627Recorded3/9/2026

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 17649, Page 447Recorded10/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019