Skip to content

105 Edenton DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block113.07
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,653
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
25%
Improvement Value:$240,700
75%
Total Assessment$320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,547+2.3%
2024$9,336+3.8%
2023$8,992+0.5%
2022$8,951+306.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 17672, Page 1071Recorded11/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019