Skip to content

101 Edenton DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2019

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 3, 2020

Property Information

Block113.07
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,040
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
29%
Improvement Value:$193,800
71%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+3.1%
2024$7,906+3.8%
2023$7,616+0.5%
2022$7,580+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,040DeedBook 17933, Page 1005Recorded6/22/2020

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,040DeedBook 17603, Page 995Recorded9/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019