Skip to content

37 Flanders DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$426,710
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block113.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,324
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$222,200
74%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,996+2.3%
2024$8,797+3.8%
2023$8,474+0.5%
2022$8,434+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$426,710

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 17967, Page 188Recorded7/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020