Skip to content

19 Flanders DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$462,325
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block113.08
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,933
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,300
76%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,922+2.3%
2024$9,702+3.8%
2023$9,346+0.5%
2022$9,302+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$462,325
Sq Ft1,933DeedBook 18238, Page 617Recorded12/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020