Skip to content

15 Flanders DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block113.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,914
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$253,400
76%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,675-0.3%
2024$9,705+3.8%
2023$9,349+318.7%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 18151, Page 236Recorded11/13/2020