Skip to content

18 Birmingham DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$412,710
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block113.09
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage1,733
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
30%
Improvement Value:$186,600
70%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,937+2.3%
2024$7,761+3.8%
2023$7,475+234.8%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$412,710
Sq Ft1,733DeedBook 18518, Page 596Recorded6/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021