Skip to content

8 Samuel DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2021

Last Sale Price
$536,300
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block113.11
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
26%
Improvement Value:$226,500
74%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,125+2.3%
2024$8,922+297.7%
2023$2,243+0.5%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$536,300
DeedBook 18799, Page 1701Recorded11/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021