Skip to content

34 Flanders DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block113.11
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage3,055
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
23%
Improvement Value:$267,400
77%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,342+2.3%
2024$10,113+3.8%
2023$9,741+336.3%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 18285, Page 987Recorded1/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020