Skip to content

32 Flanders DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$459,580
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block113.11
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,773
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
24%
Improvement Value:$249,800
76%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+2.5%
2024$9,580+3.8%
2023$9,228+0.5%
2022$9,185+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$459,580
DeedBook 17904, Page 372Recorded5/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020