Skip to content

20 Flanders DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$409,900
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block113.11
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,238
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$205,700
72%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,505+2.3%
2024$8,317+4.4%
2023$7,963+256.7%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$409,900
DeedBook 18218, Page 538Recorded12/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020