Skip to content

10 Flanders DriveBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$393,070
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block113.11
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningRLAC
Sq Footage2,238
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
28%
Improvement Value:$207,000
72%
Total Assessment$287,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+2.3%
2024$8,355+3.8%
2023$8,047+260.4%
2022$2,233+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$393,070
DeedBook 18196, Page 358Recorded12/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020