Skip to content

29 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1975

Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block114.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,188
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
43%
Improvement Value:$86,400
57%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,260+2.4%
2024$4,160+4.1%
2023$3,998+0.5%
2022$3,978+1.6%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 16480, Page 967Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5519, Page 377

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5018, Page 236

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4237, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1975