Skip to content

33 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Jul 24, 2023

Property Information

Block114.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,906
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
36%
Improvement Value:$115,800
64%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,385+2.3%
2024$5,266+5.6%
2023$4,988+0.5%
2022$4,965+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$377,000
Sq Ft1,906DeedBook 19444, Page 1754Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$278,000
Sq Ft1,864DeedBook 18226, Page 580Recorded12/24/2020

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4229, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1980