Skip to content

47 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1983

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 22, 1996

Property Information

Block114.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
37%
Improvement Value:$111,100
63%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,266+2.3%
2024$5,150+3.8%
2023$4,960+0.5%
2022$4,937+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5431, Page 668

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4682, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1983