Skip to content

51 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block114.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,164
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,000
34%
Improvement Value:$129,600
66%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+2.3%
2024$5,694+3.8%
2023$5,485+0.5%
2022$5,459+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft2,164DeedBook 17140, Page 309Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5355, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1981