Skip to content

63 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 9, 2007

Property Information

Block114.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,951
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
34%
Improvement Value:$124,600
66%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,647+2.3%
2024$5,522+3.8%
2023$5,319+0.5%
2022$5,295+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 13570, Page 913

Property Sale

Sale
$66,700
DeedBook 3974, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1980