Skip to content

73 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$328,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block114.01
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class27
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,574
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,700
49%
Improvement Value:$69,800
51%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,064+2.3%
2024$3,974+3.8%
2023$3,827+0.5%
2022$3,810+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$328,000
Sq Ft1,574DeedBook 20119, Page 1853Recorded9/2/2025

Property Sale

Sale
$164,900

From:

To:

Sq Ft1,574DeedBook 16855, Page 1193Recorded8/31/2017

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4869, Page 257

Property Sale

Sale
$42,400
DeedBook 3939, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1980