Skip to content

52 Mizzen DrBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block114.01
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class27
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,320
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
51%
Improvement Value:$66,700
49%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,025+2.3%
2024$3,936+3.8%
2023$3,791+0.5%
2022$3,773+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 11209, Page 1323

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4605, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1980