Skip to content

64 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$127,900
Last Sale Date
Nov 13, 1987

Property Information

Block114.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,551
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
39%
Improvement Value:$101,400
61%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,942+2.3%
2024$4,832+3.8%
2023$4,655+1.3%
2022$4,597+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 4623, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1981