Skip to content

12 Compass LaBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2006

Property Information

Block114.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,974
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
37%
Improvement Value:$139,200
63%
Total Assessment$222,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+2.3%
2024$6,483+3.8%
2023$6,245+0.5%
2022$6,216+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12966, Page 1373

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 5727, Page 921

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5264, Page 334

Property Sale

Sale
$140,390
DeedBook 4606, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1987